NASZE PORADY

PRZED ŚLUBEM

Ślub to czas, w którym dużo się dzieje. Warto więc skorzystać z naszego doświadczenia. Pomożemy podczas planowania oraz zwrócimy uwagę na kilka najważniejszych rzeczy, o których łatwo zapomnieć w gąszczu przygotowań. Korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia przygotowaliśmy podstawowe zalecenia ślubne, które z pewnością sprawdzą się podczas tego najważniejszego dnia – Waszego Wesela.

Podzieliliśmy je na przejrzyste 4 części:

1. Ogólne informacje 2. W domu 3. Kościół 4. Wesele

PORADY DLA NARZECZONYCH

– od fotografów i filmowców

Jeżeli decydujecie się Państwo na nasze usługi to z pewnością zależy Wam na tym, aby film ślubny był na wysokim poziomie i zadziwił Waszą rodzinę oraz znajomych. Dlatego przygotowaliśmy dla was sporo praktycznych sugestii do wykorzystania podczas organizacji ceremonii zaślubin i wesela, które sprawią, że zarejestrowany materiał, zarówno filmowy jak i fotograficzny, z pewnością będzie się prezentował bardzo dobrze (mogą się wydawać one szczegółowe i mało ważne, lecz w efekcie końcowym mają duże znaczenie).

Ważną zasadą jest, aby FOTOGRAF oraz OPERATOR zawsze byli PRZED WAMI, (podczas wchodzenia do domu, wychodzenia z kościoła, wchodzenia na salę itp.). Ponieważ jeśli się tak nie stanie, to nie będziemy w stanie uchwycić wszystkich momentów z tego dnia, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Polecamy utrzymywać kontakt wzrokowy od czasu do czasu z nami, abyśmy ciągle byli w „kontakcie migowym” 🙂

Pamiętajcie ZAWSZE fotograf musi być przed Wami 🙂

Prosimy o poinformowanie gości, że Fotograf jak i Operator ZAWSZE jedzie za autem pary młodej, aby ciągle miał Was „na oku”. Zawsze musimy być najszybciej blisko Was, aby rejestrować nieprzewidziane sytuacja jak np. bramki, zatrzymania itp.

W DOMU

- rozpoczynając dokumentację Ślubną

Zaczynając od początku, miło by nam było, gdybyście przedstawili Wasze rodziny, rodziców, świadków, rodzeństwo, tak abyśmy wiedzieli kogo zaraz po Was najwięcej ujmować na zdjęciach 🙂

Przed filmowaniem lub fotografowaniem w domu, warto uporządkować lub wynieść wszelkie szpargały, które mogłyby psuć kadr. (butelki po wodzie, kubeczki, opakowania po butach itp.)

U Pana Młodego, prosimy o przygotowanie na stole bukietu, butonierek, spinek, muszki, rzeczy na wykupiny – jeśli takie są (wszystko to, co jest przygotowane do ubierania). Potrzebujemy wszystkiego do przygotowań, czym więcej tym lepiej 🙂

Do ubierania wybieramy w miarę możliwości przestronny i jasny pokój. W pokoju, w którym będą wykonywane zdjęcia lub film, warto utrzymać porządek, schować różne dodatkowe rzeczy, które później mogą przeszkadzać i być „za bardzo” dostrzegane na zdjęciach przy ich oglądaniu. Warto pamiętać, że to co wydaje nam się nie rzucające w oczy, na zdjęciach czy filmie jest znacznie bardziej widoczne (a po co się tym później denerwować?). Miło jest, gdy w domu podczas ubierania na stole znajdują się jakieś kwiaty, wtedy kadr wydaje się fajniejszy, żywszy.

Przygotowania

Do przygotowań zaproście swoich bliskich, rodzeństwo, świadka/świadkową, tak aby stworzyć rodzinną atmosferę, którą dobrze będzie się oglądało na finałowym filmie 🙂
Możecie w trakcie popijać szampana lub kto co woli 🙂

Przywitanie

Ważnym elementem jest „przygotowanie się” do przywitania pary młodej w domu. Zależy nam, aby film jak i zdjęcia były ciekawe dla Was i dobrze się je się oglądało, dlatego przywiązujemy do tego dużą wagę. Dobrym wyborem jest obszerny pokój, w którym Pani Młoda czeka, a Pan Młody do niej podchodzi. Inną opcją jest wybór podwórza przed domem, wtedy Pan Młody czeka w ustalonym miejscu, a Pani Młoda do niego wychodzi. Warto ten moment zaplanować wcześniej, aby nie wypadł on w wąskim korytarzu, przejściu lub z drzwiach, ponieważ jest tam zazwyczaj mało miejsca i najczęściej ciemne światło. Ciężko będzie nam wtedy uchwycić całe zajście.

Błogosławieństwo

Postarajcie się, żeby w trakcie błogosławieństwa byli przy Was tylko najbliżsi, którzy chcą go Wam udzielić (jeśli będzie zbyt dużo ludzi powstanie tylko niepotrzebny tłok i zamieszanie). Wtedy fotograf musi szukać miejsca i „przeciskać się”, aby uchwycić tak ważny dla Was moment, którego już nie powtórzymy.

KOŚCIÓŁ

- podczas ceremonii Ślubnej

Zaczynając od początku NIE ŚPIESZYMY SIĘ. W drodze do/od ołtarza idziemy powoli, puszczamy księdza (jeśli po nas wyszedł) daleko przed sobą (jeśli nie, wtedy na zdjęciach widać głównie księdza nie Was, ponieważ jesteście nim zasłonięci).

Prosimy osoby z rodziny by podczas ceremonii w kościele, a zwłaszcza podczas przysięgi powstrzymały się z robieniem zdjęć i chodzeniem w pobliżu ołtarza, aby nie zabierać nam cennego czasu, którego mamy bardzo mało, na szukanie miejsca dobrego do zdjęć, ponieważ nasze miejsce zajął ktoś z telefonem.

Przysięga

Przysięgając patrzymy sobie w oczy, nie na księdza lub na boki (nie będzie widać Waszych twarzy). Zakładając obrączkę robimy to powoli by fotograf mógł zrobić kilka różnych ujęć, staramy się trzymać obrączki jak najbardziej widoczne (nie zakrywamy ich w całości palcami). Pamiętajcie by w momencie, gdy Ksiądz wypowie słowa „Skoro zamierzacie zawrzeć związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie..) – wtedy obracacie się do siebie twarzą w twarz. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie możemy podejść na tyle blisko Was, aby nie zakłócać przebiegu ceremonii, dlatego filmujemy z odpowiedniej odległości i pod kątem. Jeżeli mówimy do mikrofonu w kościele (przysięga) czy na sali weselnej, robimy to GŁOŚNO i WYRAŹNIE, tak aby nagrany dźwięk był naprawdę słyszalny dla wszystkich.

Obrączki

Ważne jest także to byście nie stali za blisko siebie (lepiej lekko wyciągnięte ręce), gdyż wtedy dobrze widać moment zakładania obrączek, a przecież chcecie to mieć ładnie ujęte na fotografiach i na filmie.

Po założeniu obrączek uśmiechajcie się, nie bądźcie poważni, przecież to radosny moment! Goście mogą klaskać, a Wy się pocałować 🙂

Wyjście

Wersję wychodzenia z kościoła ustalcie z gośćmi, aby uniknąć zamieszania (Para Młoda pierwsza lub goście pierwsi itp.) Pamiętajcie pierwsza wychodzi OBSŁUGA  Foto Video 🙂

Sypanie konfetti, ryżem itp. pod kościołem zlećcie osobom, które między sobą ustalą jakiś „znak”, aby równo oddać strzał (proszę pamiętać, aby były one odwrócone dobrą stroną do góry- bo zdarzało się i odwrotnie). Dzięki temu efekt zdjęć zostanie spotęgowany (jeśli macie pakiet z dronem to ujęcie będzie bardzo efektowne).

WESELE

- podczas dokumentacji weselnej

Pamiętajcie!

  1. Poinformujcie nas wcześniej lub w trakcie wesela o wszystkich atrakcjach przygotowanych dla gości, a także o ważnych momentach jak np. tort czy podziękowania dla rodziców, pokazy fajerwerków. Może się zdarzyć, że czegoś nie zauważymy, wyjdziemy do toalety lub po sprzęt do auta, a tu obsługa wjedzie z tortem i wtedy niestety, zanim wrócimy może być po wszystkim i nie zostanie to przez nas zarejestrowane, czego bardzo chcemy uniknąć.
  2. Warto zapytać zespół lub DJ o dyspozycję światłem (czym więcej tym lepiej). Nawet najlepsza kapela bez świateł bardzo traci na efektowności. Jeśli jest możliwość poproście o wytwornicę dymu itp., aby wzbogacić zdjęcia. Polecamy unikania ostrego światła niebieskiego oraz fioletowego (Magenty), która bardzo odbija się na buziach i automatycznie zdjęcie i film jest całe fioletowe lub niebieskie, a z tym niestety nic nie możemy zrobić.
  3. Ilość światła na sali jest bardzo ważnym elementem. W najważniejszych momentach warto jest, aby światło było całkowicie oświecone, wtedy możemy ująć wszystko dokładniej (np. podziękowania dla rodziców, oczepiny, zabawy itp.). Unikajmy całkowitej ciemności, niestety nie wygląda ona dobrze na filmie, a wręcz film wydaje się za ciemny (a chodzenie z dodatkową lampą na kamerze jest gorsza dla gości niż oświecone światło, ponieważ mogą się czuć niekomfortowo, gdy kamerzysta podchodzi z dodatkowym światłem, który oświetla im twarze).
  4. Uśmiechamy się możliwie często, nie uciekamy przed kamerą. Podczas zabawy staramy się być dynamiczni i żywiołowi. Rozumiemy, że to często kwestia wrodzonego temperamentu, ale warto się postarać.
  5. Nie pozujemy sztywno do kamery. To nie fotografia. Tutaj liczy się ruch!

Powodzenia!

SKORZYSTAJ Z NASZEGO BOGATEGO DOŚWIADCZENIA!

Udokumentowaliśmy mnóstwo Ślubów i z pewnością jeśli chcesz skonsultować jakie rozwiązania podczas Wesela najlepiej się sprawdzają napisz do nas lub zadzwoń.